Általában az emberek azt gondolják, hogy az informatikai rendszergazda feladatkörébe tartozik minden, ami a számítógéppel vagy számításrechnikával kapcsolatos. Azonban nem minden esetben egyértelmű a helyzet, ezért cikkünkben röviden bemutjuk, hogy mi is tartozik leggyakrabban egy rendszergazda feladatai közé, hogy aki kedvet érez ezekhez, akár szakmájául is választhassa ezt a területet. (Az OKJ-s rendszergazda tanfolyamokról bővebben a melyiksuli.hu honlapján tájékozódhatok.)
Mi a feladata az informatikai rendszergazdának?
A rendszergazda nagyobb vállalatok, intézmények, szervezetek informatikááért felelős munkatársa, míg kisebb cégeknél jellemzően valamilyen külsős szakember vagy informatikai üzemeltetésre szakosodott cég láta el ezt a funkciót, hiszen ma már sok IT feladat távolról, távvezérléssel is elvégezhető. Legyen szó akár belső vagy külső rendszergazdáról, a legfőbb feladata az informatikai rendszer zökkenőmentes működésének (rendelkezésre állásának, biztonságának, megfelelő sebességének stb.) biztosítása. A rendszergazda jellemzően közvetlenül a cég vezetőjének tartozik beszámolással. Munkája felelőségteljes, megfelelő elméleti és gyakorlati tudással kell hogy rendelkezzen. Stratégiai kérdésekben feladata elsősorban az IT döntések előkészítése, míg megvalósításban a koordináló feladatok ellátása, bár kisebb cégek esetén ez nem különül el feltétlenül egymástól. Nagyobb vállalatok esetén együttműködik a rendszerszervezőkkel, szoftverfejlesztőkkel. Felelősségi körébe tartozik a vállalatnál működő informatikai hálózati eszközök, szerverek és munkaállomások, továbbá az informatikai alkalmazások összehangolt működésének és folyamatos frissítésének biztosítása, mely révén hozzájárul a szervezet teljesítményének folyamatos növeléséhez, a szervezet céljainak eléréséhez. Ide tartoznak olyan egyszerűbb operatív feladatok is, mint a telepített szoftverek átvizsgálása és frissítése, ideiglenes tároló könyvtárak ürítése, rendszernaplók átvizsgálása, víruskeresési naplók átnézése, ha van egyéb naplók vizsgálata, kábelek ellenőrzése, az eszközök megfelelő működésének ellenőrzése stb.

Hogyan szerezhető informatikai rendszergazda végzettség?
A szakmai követelménymodulhoz kapcsolódó modulzáró vizsga eredményes, ha a modulhoz előírt feladat végrehajtása legalább 51%-osra értékelhető. Az elméleti és a gyakorlati képzés aránya 40-60%. A tanfolyam során gyakorlati és írásbeli vizsgát is kell tenni a következő témakörökből: információtechnológia alapok, szakmai életpálya építés, munkaszervezés, munkahelyi kommunikáció, adatbáziskezelés, vállalati hálózatok üzemeltetése, munkahelyi egészség és biztonság. A vizsgáztatáshoz szükséges eszközöket és felszerelést a vizsgáztatás során megkapják a hallgatók.