“Tudok vigyázni magamra és a környezetemben lévőkre a munkahelyemen! Nincs szükségem munkavédelmi technikusra!” - sokan ilyen véleményen vannak. De aki elolvassa a következő sorokat, rájön majd arra, hogy miért is van szükség munkavédelmi techikusokra, illetve az ilyen célú tanfolyamokra, továbbképzésekre!
Sokan nem értik, hogy pontosan mi is ez szakma vagy munkakör. Szükség van-e egyáltalán munkavédelmi technikusra? Természetesen igen. Minden munkahelynek megvannak a maga ártalmai és veszélyei. Nincs is olyan munkahely vagy munkakör, amelyre azt mondhatnánk, hogy nincs semmilyen veszélye magunkra és az emberi szervezetre vagy környezetünkre nézve. Ezért minden munkahelyen kell lennie valakinek, aki tudja azt, hogy hogyan kell a baleseteket és foglalkoztatási megbetegedéseket megelőzni. Ezért van szükség a munkavédelmi techikusra. Ha már dolgozunk egy cégnél, de szeretnénk a munkahelyi pozíciónkat megerősíteni, esetleg több pénzt is szeretnénk keresni, akkor feltétlenül iratkozzunk be egy munkavédelmi technikus képzésre, így egy cégnél két pozíciót is betölthetünk, és a fizetésünk is magasabb lesz!
Milyen a munkavédelmi techikus munkája? Hát könnyűnek nem mondhatnánk. Minden ágazatnak, cégtípusnak, munkahelynek megvannak a maga nehézségei. A munkavédelmi techikusnak pedig nemcsak a saját biztonságáról, hanem másokéról is gondoskodnia kell. Talán ez benne a legnehezebb és a legnagyobb kihívás: hogyan őrizze meg a környezetében lévők egészségét és épségét. Mellesleg a feladatai közé tartozik az is, hogy a munkavédelemre fordított költségeket minimálisra csökkentse.
Mik a feladatai egy munkavédelmi techikusnak?
- Elsősorban az hogy tudjon együttmüködni a munkahelyén dolgozókkal, munkaválalókkal, segítse őket abban, hogy elkerüljék a baleseteket és megbetegedéseket a munkahelyükön.
- A feladata azon munkavédelmi feladatok ellátása, amely a középfokú munkavédelmi szakképesítéssel megtehetőek.
- Kidolgozza azokat a dokumentációkat, amelyben meg van szervezve a munkájának folyamata és menete.
- Ismerteti a munkásokkal azokat a feladatokat és kötelességeket, amelynek a betartása rájuk vonatkozik.
- Fel kell tárnia és értékelnie kell a munkahelyi veszélyforrásokat.
Ezzel az OKJ-s szakmai végzettséggel lehetünk baleset elhárítási megbízottak, balesetvizsgálók vagy akár munkavédelmi előadók és megbízottak is.
A munkavédelmi technikus tanfolyamra jelentkezők 240-360 óraszám keretén beül sajátíthatják el a tananyagot. Három gyakorlati vizsgát kell tenniük, amelyek közé tartozik a munkavédelmi menedzsment, a munkavédelmi kockázatértékelés, valamint a munkavégzés biztonsága. A sikeres vizsgához min. 51 százalékos teljesítmény szükséges.