Egy jól képzett hegesztőnek nem kell tartania attól, hogy nem talál majd munkát, hiszen mind itthon, mind külföldön keresett szakmáról van szó. Mivel ez egy sokoldalú szakterület a gépészeten belül, rendkívül széleskörű a továbbképzési lehetőségek száma, így a munkaterületek is nagyon eltérőek lehetnek az ipar minden területén. A hegesztés nem túl könnyű munkafolyamat, ezért aki erre a szakterületre készül, az a gépek és fémek világában éli majd mindennapjait. A hegesztő által készített szerkezetek, valamint építmények életünk minden területén megtalálhatóak. Manapság már a hegesztés fejlődésének köszönhetően a kézi eljárásokon kívűl széles körben alkalmazzák a fél automatikus, illetve az automatikus és a különleges hegesztési eljárásokat. Ezért ezek az okok indokolják a hegesztési technológiák megfelelő elméleti és gyakorlati megtanulását, valamint elsajátítását mindazok számára, akik ezt a szép, illtetve rendkívül gyorsan fejlődő szakmát választják hivatásként.
Mi is pontosan a hegesztő feladata?
A hegesztő feladata a különböző fémekből, leginkább acélból készült szerkezeti elemek, járművek, daruk, hídak, csővezetékek, kazánok alkatrészeinek összekötése, a törött alkatrészek javítása különböző hegesztési eljárásokkal. A hegesztés, mint oldhatatlan kötés, évszázadok óta ismert, viszont igazi fejlődése a XX. század végén kezdődött. A hegesztés lényege a munkadarabok egyesítése hővel, nyomással vagy mindkettővel. Mivel rengeteg hegesztési eljárás létezik, a változatos eljárásformák alkalmazására különböző képesítések szerezhetők meg. Sok olyan eljárás van, amely gyakorlására csak a megfelelő szakmai végzettséggel és engedélyekkel rendelkező személy jogosult.
Hogyan szerezhetek hegesztő szakképesítést?
A szakképzett fém, illetve műanyag hegesztők minősítését minősítő helyeken kell kezdeményezni. A hegesztő szakma államilag elfogadott bizonyítványt ad. A szakképesítés megszerezhető iskolai rendszerű, valamint iskolarendszeren kívüli képzésben is. Az iskola rendszerű képzés esetén a képzési idő 2 év. Nem lehetséges egyéni felkészülés. Szükséges legalább általános iskolai végzettség. Szakmai előképzettség nem szükséges. A hegesztő szakmában lehetőség van mestervizsga letételére is. Ennek gyakorlati és elméleti vizsgafeltételei vannak. További részletekért keresd fel a melyiksuli.hu oldalát, és tájékozódj a konkrét hegesztő tanfolyamok feltételeiről.